Minik Pati, yardıma gereksinimi olan evcil hayvanların sahiplendirilmesi düşüncesiyle yapılmıştır. Sokakta da olsa, tehlikelerden uzak biçimde, sağlıklı olarak yaşayabilen hayvanların ilanları sitede yayınlanmaz. İlan sahibi, veteriner, konaklama, aşı parası gibi adlar altında, alıcıdan ücret talep edemez.

Pozitif Köpek Eğitimi

Köpekler Bize Ne Anlatır? (16/05/2008)


Uyaran Beden Dili

Köpekler saldırıya geçmeden önce bize bir çok sinyaller gönderirler. Genelikle yatıştıran beden dilini kullanarak karşısındakini yatıştırmayı başarırlar. Ancak daha agresif bir köpekse yatıştıran beden dili yerine uyarıcı sinyaller yollayan beden dilini kullanırlar. Bu şekilde, yatıştıran beden dili ile yatışmayan, kendisini tehdit ve huzursuz edenleri uyarırlar. Eğer bu uyarılar işe yaramıyorsa ya kaçarlar ya da son çare olarak saldırırlar. Saldırmadan önce mutlaka bazı uyaran mesajlar verirler.

Bu uyarıların en önemlileri şöyledir;

Huzursuzum;
Bu uyaran beden dilinin ilk belirtisidir. Kulaklar geriye doğru, kuyruk aşağıda, küçük küçük sağa sola sallanır, temkinli ve uzaktır. Büyük ihtimalle sürekli yalanıyordur.

Korkuyorum;
Kuyruk bacaklarının arasındadır, başı yana ve aşağı doğrudur, dizleri biraz kırıktır, çok korkuyorsa o zaman titreme de görülebilir.Kızmaya başlıyorum;
Eğer karşımızdaki köpek korkup kaçmıyorsa o zaman korkusunu bir üst seviyeye taşıyarak karşısındakini tehdit etmeye çalışır. Enseden itibaren kıllar kabarık, kulaklar geride, dişler biraz görünecek şekilde hafif bir hırlama, beden sabit ve gergin, bakışlar sabittir ama karşısındakiyle direkt göz temasında değildir, kuyruk çok yavaş ve küçük küçük sallanır.

Dikkatliyim;
Kulaklar dik, baş ve bakışlar sabit, vücut gergin ve sabit, kuyruk sabit ya da çok çok yavaş sallanıyordur.


Sinirliyim;
Bu saldırıdan önceki son uyarıdır. Dişler tamamen görünecek şekilde, derin ve kaba bir hırlama, kulaklar geriye doğru, gözler dik ve direkt göz temasında, beden sabit ve hafif ileri doğrudur. Ense ve sırt kılları kabarmış, kendini daha da iri göstermeye çalışır bir haldedir. Kuyruk bazen dik ve sabit, bazen de yavaşca sallanıyor olabilir.

Eğer bu haldeki bir köpekle karşı karşıya isek yapacağımız hareket, direkt göz temasından kaçınmak, tehdit oluşturacak, içgüdüleri harekete geçirecek ani hareketler yapmamak olmalıdır.

Köpekler sebepsiz yere insanları tehdit etmezler, tehdit olarak görmezler. Nedenini tam olarak anlayamamış olabiliriz, ancak onların bölgesine girmişsek, yavruları varsa, kaynaklarına müdahele edileceğini düşünecesine kapılmışsa, bu denli büyük bir huzursuzluğu varsa ancak bu dereceye gelirler.


Çoğunlukla bebekliklerinden beri insanlar tarafından itilip kakılmış köpekler böyledir. Bazıları aynı muameleyi görmelerine rağmen korkup kaçarken bazı daha agresif köpekler saldırmaya yönelir.

Bunu önlemek için yapılacak en önemli hareket toplumun bilinçlenmesidir. Hayvan sevgisi taşıyan, hayvan haklarını bilen, bilinçli üretim yapan, sokak köpeklerinin islahında kısırlaştırmanın en birinci faktör olduğunu bilen nesiller yetiştirmek önemlidir.

Neşe Öztürk
Profesyonel Pozitif Köpek Eğitmeni

Tüm Pozitif Köpek Eğitimi Haberleri