Minik Pati, yardıma gereksinimi olan evcil hayvanların sahiplendirilmesi düşüncesiyle yapılmıştır. Sokakta da olsa, tehlikelerden uzak biçimde, sağlıklı olarak yaşayabilen hayvanların ilanları sitede yayınlanmaz. İlan sahibi, veteriner, konaklama, aşı parası gibi adlar altında, alıcıdan ücret talep edemez.

Genel Bakım

Hayvaların sağlıklı olarak yaşayabilmeleri için, onların tüm geçmişlerini bilen iyi bir Veteriner Hekimi olması gereklidir. Hayvanınız için yapacağınız en önemli seçim, onun Veteriner Hekiminin seçimidir. Veteriner Hekiminizi seçmeden önce mutlaka hayvan sahiplerinden bilgi ve referans almanız ileride yaşayacağınız muhtemel olumsuzlukları en aza indirecektir.

Tüm hayvanların genel sağlık kontrolleri ve aşılarının düzenli olarak yapılması gereklidir.

Hayvanların sağlıklı ve çevik kalabilmeleri için zaman zaman gezmeleri, koşup oynamaları gerekir. Köpeğinizi günde en az iki kez, yarım saatten kısa olmamak üzere dışarıya çıkartmanız gerekir. Benzer biçimde kedinizle de günde en az bir saat oyun oynayarak vakit geçirmelisiniz. Ona küçük bir top veya oynayabileceği küçük oyuncaklar hediye ederek mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Kısa tüylü kediler haftada bir, orta ve uzun tüylü kediler haftada iki ya da üç defa taranmalıdır, böylece hem kediniz ölü tüylerinden kurtulur hem de evinizde daha az tüy olur.

Kediler, genellikle yıkanmayı sevmezler buna karşılık çok temiz ve titiz hayvanlardır, tamamen herhangi bir pisliğe bulaşmadığı sürece kedinizi yıkamanız gerekmez. Köpeğinizi ise belirli aralıklar ile yıkamanız gereklidir.

Eve zarar vermemesi için, dışarı çıkmayan kedilerin tırnakları kesilebilir, ancak alacağınız önlemlerin, mobilyalarınızı ya da eşyalarınızı tam olarak koruyacağının garantisi yoktur. Kedilerin tırnaklarını söktürmek ise kesinlikle yapılmaması gereken bir tutumdur.

Hayvanlarınıza unlu, şekerli, baharatlı, yağlı, sağlıksız gıdalar vermeyin. Veteriner Hekim tavsiyesinde profesyonel kuru mamalarla besleyin. Eğer kuru mamalar pahalı geliyorsa, Veteriner Hekim bilgisinde, ona özel yemekler de yapabilirsiniz. Ancak bu durumda hayvanınızın alması gereken vitamin ve mineralleri daha yakından izlemeli ve gerektiğinde vitamin takviyesinde bulunmalısınız. Profesyonel olmayan ucuz mamaları ise kullanmamalısınız. Bunlar ileride çok farklı rahatsızlıklara neden olabilir.

Evinize bir canlı getirmeden önce ona uygun donanımları da satın almalısınız. Kedi için ; ona özel bir tuvalet kabı, kedi kumu, sepet veya yatak, ayrı ayrı mama ve su kabı, taşıma kafesi, fırça veya tarak. Oldukça yararlı bir diğer aksesuar ise tırmalama tahtasıdır. Köpek içinse, yatak, uygun bir tasma, yemek kabı, fırça, tarak ve bunun gibi. Tüm bu ürünleri pet marketlerde ya da veteriner kliniklerinde bulmanız mümkün.

Ayrıca küçük toplar, ip, oyuncak kemik de ev hayvanları için iyi birer oyuncak olabilir.